AKTUALNOŚCI / ARTYKUŁY

Milowy krok Paw Druku


Profesjonalizm, Ambicja, Wytrwałość… i Druk!

Blisko 26 lat doświadczenia, ponad 100 wysokowykwalifikowanych pracowników, bogata oferta i tysiące udanych realizacji. Choć poznańska drukarnia Paw Druk zdecydowanie ma się czym pochwalić, nie osiada na laurach. Firma nieustannie inwestuje w rozwój, by móc oferować swoim klientom najnowocześniejsze rozwiązania. Do listy zrealizowanych z sukcesem projektów przedsiębiorstwa dziś można dodać także pachnącą jeszcze nowością siedzibę zlokalizowaną w podpoznańskim Suchym Lesie – w pełni dostosowaną do indywidualnych potrzeb drukarni.

Paw Druk działa na rynku poligraficznym od 1990 roku. Doświadczenie zdobyte przez 26 lat pozwala firmie z powodzeniem realizować nawet najbardziej wymagające projekty klientów. Nie bez przyczyny to właśnie tam od 2006 roku drukowane są magazyny naszego wydawnictwa – zarówno PACKAGING POLSKA, jak i PRINT&PUBLISHING oraz VISUAL COMMUNICATION. Park maszynowy drukarni dostosowany jest do różnego rodzaju realizacji – zarówno wysoko- jak i niskonakładowych. Posiadane przez Paw Druk urządzenia umożliwiają firmie druk w technice offsetowej, sitodruku i cyfrowej. Nowoczesny system CTP pozwala szybko i precyzyjnie przygotowywać pliki do druku, a introligatornia stanowi przysłowiową kropkę nad „i”. Dzięki takiemu wyposażeniu portfolio drukarni jest niezwykle szerokie. Obecnie produkty firmy wysyłane są do 18 państw. 

Zaczęło się od działki…

Pomysł na budowę własnego zakładu pojawił się już w 2010 roku. Budynek przy ul. Lutyckiej w Poznaniu, który drukarnia zajmowała od 1997 roku, był dzierżawiony, a brak miejsca na nowe maszyny zaczął ograniczać jej możliwości rozwoju. Przeniesienie było zatem nieuniknione. Wówczas właściciele Paw Druku – Andrzej Saenger i Wojciech Strugarek – zakupili działkę budowlaną w Suchym Lesie pod Poznaniem i rozpoczęli starania o pozwolenie na budowę. Mury nowej siedziby powstały w rekordowo krótkim czasie – prace trwały niecały rok. „Budowa zajęła nam 10 miesięcy – a dokładnie 225 dni. Zakładaliśmy 218, zatem zmieściliśmy się w terminie” – podsumowuje Wojciech Strugarek. „Wszystko poszło dosyć sprawnie. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z wykonawcą” – dodaje. Nowy budynek został precyzyjnie dostosowany do wymogów drukarni. „Wszystkie elementy zostały dobrze przemyślane i profesjonalnie przystosowane – ciągi technologiczne, instalacje, hale. Wiele mechanizmów jest centralnie sterowanych dla maksymalnego ułatwienia pracy” – wyjaśnia Andrzej Saenger. Bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym w nowym budynku drukarni była także posadzka. Dzięki odpowiedniemu podłożu nie trzeba przygotowywać osobnego fundamentu pod każdą maszynę. W nowej siedzibie Paw Druku posadzka ma bardzo dużą wytrzymałość – 6 ton/m2. Dzięki temu wszystkie urządzenia mogły zostać ustawione we właściwym cyklu technologicznym. „Możemy przesuwać je po całej hali!” – śmieje się Wojciech Strugarek. „To bardzo ułatwiło nam organizację pracy” – podkreśla.

Ogromną zaletą nowej siedziby drukarni jest także jej korzystne położenie. Suchy Las – miejscowość znajdująca się na granicy Poznania – jest doskonale skomunikowana z centrum miasta. Uwagę przykuwa także niezwykle malowniczy widok z okien pomieszczeń biurowych, za którymi rozciąga się wspaniały leśny krajobraz.

Przeprowadzka działającej od 26 lat drukarni była nie lada wyzwaniem – demontaż jednej maszyny drukującej trwa ok. 2 tygodnie. Na szczęście zakład mógł liczyć na pomoc zaufanego dostawcy urządzeń – firmy Reprograf. Przeprowadzka do nowej siedziby trwała ok. miesiąca. Obecnie przenoszone są ostatnie urządzenia.

Skok w kosmos

Nowa, dostosowana do potrzeb drukarni siedziba to duża, lecz nie jedyna inwestycja Paw Druku zrealizowana w ostatnim czasie. Drukarnia zdecydowała się także na zakup nowej maszyny drukującej. W tej kwestii firma polega na sprawdzonych producentach i dostawcach, dlatego wybór padł na model Komori Lithrone G40, który został dostarczony przez firmę Reprograf. To już trzecia maszyna japońskiego producenta w parku maszynowym Paw Druku. „Ze wszystkich jesteśmy bardzo zadowoleni” – podkreśla Andrzej Saenger. Urządzenie przeznaczone jest do druku w technologii H-UV. System stosowany w maszynie Komori Lithrone G40 to innowacyjna metoda utrwalania druku, która wykorzystuje do tego procesu lampę UV oraz farby UV. Maszyna gwarantuje wysoką jakość druku i niezawodność, a przy tym jest ekonomiczna i przyjazna dla środowiska. „Nowa technologia poszerza ofertę o drukowanie technologią UV, co daje nam dużo większe możliwości – szczególnie jeśli chodzi o produkcję materiałów POS, druk na tworzywach i materiałach trudnowsiąkliwych oraz opakowaniach typu premium” – wyjaśnia. Inwestycja w nowe urządzenie to kolejny milowy krok w stronę innowacji – zakupiona przez firmę maszyna Komori to pierwsza taka konfiguracja w Europie. „Dla nas jest to skok w kosmos” – podsumowuje Wojciech Strugarek.

W oczekiwaniu na wyzwania

Paw Druk specjalizuje się w druku materiałów reklamowo-promocyjnych, takich jak katalogi, foldery, plakaty, wkładki, broszury, kalendarze czy ulotki. Poza tym firmie można zlecić także druk książek i czasopism. Coraz większy procent realizacji stanowią również opakowania. Paw Druk specjalizuje się w produkcji krótkich serii, zachwycających precyzyjnym uszlachetnieniem. „Takie zlecenia zdecydowanie wychodzą nam najlepiej” – podkreśla Wojciech Strugarek.

Drukarnia coraz śmielej wkracza także w sektor produkcji POS-ów – oferuje wykonanie ich ze wszystkich dostępnych obecnie materiałów. Paw Druk zapewnia obsługę od A do Z – nie tylko projektuje, wycina i zadrukowuje POS-y, ale także na życzenie klienta składa je i konfekcjonuje, a gotowe wysyła bezpośrednio do sklepów. „Szyjemy na miarę to, czego klienci potrzebują. To daje nam inspirację do działania. Nie zdarzyło się jeszcze, żebyśmy czegoś nie chcieli się podjąć, bali się tego. Czekamy na wyzwania!” – podsumowuje Wojciech Strugarek.

Długa lista życzeń

Choć wielomilionowa inwestycja, jaką była budowa nowego zakładu, ledwo się zakończyła, Paw Druk nie zamierza spoczywać na laurach. „Chcielibyśmy być elastyczni i nadążać za potrzebami i wymaganiami klientów. Staramy się obserwować rynek, organizujemy spotkania, szkolenia. Chcemy móc coś zaproponować klientom, by oni też się rozwijali i byśmy mogli wspólnie do czegoś dążyć. Absolutnie nie zamykamy się na dalsze inwestycje. Powiem więcej – lista życzeń jest długa!” – posumowuje Andrzej Saenger.

Nowy zakład drukarni Paw Druk zlokalizowany jest w podpoznańskim Suchym Lesie. © Paw Druk

Najnowszym urządzeniem w parku maszynowym Paw Druku jest Komori Lithrone G40 – maszyna drukująca w innowacyjnej technologii H-UV. To pierwsza taka konfiguracja zainstalowana w Europie. © Packaging Polska

Drukarnia Paw Druk specjalizuje się w drukach reklamowo-promocyjnych. © Packaging Polska


Wtecz Do góry