AKTUALNOŚCI / ARTYKUŁY

Drugi Białołęcki Festiwal Książki Dziecięcej i Młodzieżowej "Pozytywne Strony” w Polsko-Angielskiej Szkole Podstawowej i Dwujęzycznym Gimnazjum Mentis


....Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

....Słowa W. Szymborskiej stały się motywem przewodnim Drugiego Białołęckiego Festiwalu Książki Dziecięcej i Młodzieżowej "Pozytywne strony", który odbył się w sobotę, 9 kwietnia 2016 r. w Polsko-Angielskiej Szkole Podstawowej oraz Dwujęzycznym Gimnazjum Mentis przy ul. Piwoniowej 18 w Warszawie.

Wydarzenie bez precedensu, mnóstwo ciekawych pozycji książkowych, inspirujące spotkania autorskie, kreatywne warsztaty i zabawy dla dzieci. To tylko niektóre z pozytywnych stron tego niezwykłego święta książki. A wszystko w rodzinnej atmosferze, którą tworzyli goście, organizatorzy, wystawcy, wolontariusze oraz odwiedzający. Wszyscy ci, dla których czytanie jest przyjemnością.

Co się działo...

Po pierwsze spotkania autorskie. M.in. z Marleną Popławską - Marek, twórczynią niezwykłej książki "Wyprawa na Marsa", której główny bohater został wciągnięty w wir niezwykłej podróży.

Z Tomaszem Szwedem, kompozytorem, piosenkarzem, psychoterapeutą i oczywiście autorem wyjątkowej książeczki dla dzieci "Klinika małych zwierząt w Leśnej Górce", z Moniką Kowalczyk-Szumowską, która zabieganych mamę i tatę, zamkniętego w sobie Wojtka, nieprzewidywalnego Mikołaja, małą Zosię i spokojną Marysię, a także akwarium pełne maleńkich gupików uczyniła bohaterami "Gupikowa".

Co jeszcze?...

Warsztaty prowadzone przez Nikę Jaworską - Duchlińską, scenografkę, kostiumografkę i ilustratorkę, która opowiedziała o wyprawie podróżnika Ernesta Shackletona na Anktartydę, w taki sposób, że chciało się powiedzieć...chwilo trwaj, jesteś piękna...

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia z książkowego recyklingu, uczestnicy dawali drugie życie zużytym już książkom, tworząc z nich cudowne kwiaty, rzeźby, zwierzęta...

...warsztaty, podczas których można było poznać tajemnice postaci przedstawionych na obrazach. Intrygujący uśmiech Mona Lisy przestał być już niespodzianką dla uczestników spotkania "A co by było, gdyby...dzieła malarskie zaczęły mówić." Oprócz tego: warsztaty literackie "Twórczość Astrid Lingren", spotkania z książką angielską "In the World of Harry Potter", "Bubble Trouble-o bańkach mydlanych."

I oczywiście inspirujące warsztaty dla rodziców z Joanną Berendt, trenerką NVC i autorką książek dla dzieci.

Działo się:).

Niewątpliwym pozytywem festiwalu była możliwość kupienia książek bezpośrednio od przedstawicieli wydawnictw, które prezentowały swoje oferty wydawnicze. A wśród osób, które miały wyjątkowe szczęście w losowaniu, rozdano bony do zrealizowania na wybranym stoisku książkowym.

II Białołęcki Festiwal został zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Białołęka oraz Szkołę Podstawową i Gimnazjum Mentis. w ramach budżetu partycypacyjnego.

To niezwykłe święto książki, mamy nadzieję, zostanie wpisane na stałe w panoramę wydarzeń kulturalnych naszej dzielnicy. Liczymy na Państwa głosy i obecność w przyszłym roku:).

Jagoda Szpoton, nauczycielka j. polskiego w Dwujęzycznym Gimnazjum Mentis w Warszawie


Wtecz Do góry