AKTUALNOŚCI / ARTYKUŁY

Powrót do szkoły z wydatkami


Ile rodzice wydadzą na wyprawkę szkolną? Jak wyliczył CBOS w ubiegłym roku na jedno dziecko musieli przeznaczyć nawet ponad 700 zł1. Podręczniki większości zapewni szkoła, ale co z resztą wydatków? Podpowiadamy, jak zaplanować budżet i gdzie uzyskać ewentualne dofinansowanie. 

Wydatki związane z powrotem do szkoły w ubiegłym roku wyniosły średnio 695 zł na ucznia. Rodziny, w których uczy się więcej niż jedno dziecko, musiały wydać ponad 1000 zł2. Niestety w tym roku nie ma co liczyć na dofinansowanie do zakupu podręczników. Wsparcie na ich zakup otrzymają jedynie niepełnosprawni uczniowie. Pozostali mogą je wypożyczyć w szkole, a uczniowie starszych klas - muszą je kupić we własnym zakresie. W średniej szkole mogą kosztować nawet 600 zł. Najdroższe są tu książki do nauki języków obcych – zapłacimy za nie nawet 100 zł. Jeśli jednak ktoś myśli, że wyprawka szkolna to tylko książki i kilka zeszytów, to się bardzo myli. Jakie dodatkowe wydatki czekają rodziców posyłających swoje pociechy do szkoły?

Zeszyt z Lewandowskim, a plecak z Minionkiem
Dla rodziców liczy się cena i jakość kupowanych przyborów, ale dla ucznia najważniejszy jest ich wygląd. W tym roku królują przybory z wizerunkiem piłkarzy z polskiej reprezentacji oraz bohaterów z Gwiezdnych Wojen, Minionków czy Angry Birds. A ile to wszystko kosztuje? - Z naszej analizy wynika, że same tylko przybory szkolne mogą kosztować nawet 300 - 350 zł. Wydatki mogą być oczywiście wyższe jeśli zainwestujemy w kołonotatniki z kolorowymi przekładkami, ścieralne długopisy czy markowy plecak na kółkach – podkreśla Marta Modzelewska z serwisu Pozyczkaplus.pl.

inne szkolne wydatki
Poza przyborami, w plecaku powinny znaleźć się również: strój na WF, buty do szkoły na zmianę, przybory na plastykę, a niektórzy jeszcze muszą zainwestować w mundurek. – Sam strój na WF może kosztować nawet kilkaset złotych. Do tego dochodzi komitet rodzicielski w wysokości 50 zł, ubezpieczenie 50-70 zł, ewentualnie również obiady szkolne. Choć posiłki w szkołach są dofinansowywane przez miasto czy ministerstwo, ich ceny bywają zróżnicowane i wahają się w przedziale od 3 do 10 zł – mówi Marta Modzelewska z serwisu PozyczkaPlus.pl.

Skąd uzyskać dofinansowanie?
Sytuację rodziców na pewno ratuje 500 plus i zasiłki rodzicielskie. Dodatkowo, jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 514 zł na osobę, można ubiegać się o wsparcie i stypendium z MOPS. Jego wysokość ustalają gminy. Niezależnie od otrzymanego stypendium, gmina może także - raz lub kilka razy w roku - przyznać zasiłek szkolny uczniowi, który znalazł się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej zdarzeniem losowym. Z kolei na rodziców niepełnosprawnych dzieci czeka dofinansowanie do zakupu podręczników w kwocie do 770 zł. Jeśli jednak nie możemy liczyć na wsparcie państwa, rozważyć możemy pożyczkę.

Szczególnie w drugiej połowie sierpnia obserwujemy szczególny wzrost zainteresowania naszymi pożyczkami. Średnia kwota pożyczki wynosi wtedy 945 zł. Wydatki szkolne stanowią w tym okresie dość spore obciążenie dla domowego budżetu, stąd szukanie dodatkowych możliwości ich sfinansowania – zaznacza Marta Modzelewska z serwisu PozyczkaPlus.pl. – Pożyczając po raz pierwszy możemy otrzymać 1000 zł, które należy zwrócić po 30 dniach, a jedynym kosztem będzie 10 zł – dodaje Modzelewska.

1 Źródło CBOS „Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2015/2016”

2 Jw.Wtecz Do góry