AKTUALNOŚCI / ARTYKUŁY

Projekt edukacyjny Polskiej Akcji Humanitarnej w Dwujęzycznym Gimnazjum Mentis


Opowiadamy, żeby zrozumieć, rozumiemy, żeby zmieniać. Storytelling i nowe media w edukacji globalnej” - projekt edukacyjny Polskiej Akcji Humanitarnej w Dwujęzycznym Gimnazjum Mentis

W tym roku szkolnym uczniowie Dwujęzycznego Gimnazjum Mentis  przystąpili  do projektu edukacyjnego Polskiej Akcji Humanitarnej „Opowiadamy, żeby zrozumieć, rozumiemy, żeby zmieniać. Storytelling i nowe media w edukacji globalnej”. Projekt stanowi część programu „Szkoła Humanitarna” prowadzonego przez PAH od 2002 roku. Uczestnictwo w projekcie przybliżyło, zarówno nauczycielom, jak i uczniom rzeczywistość krajów dotkniętych przez kryzysy humanitarne (wojny i katastrofy naturalne) oraz ich konsekwencje.

W pierwszym semestrze uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu kryzysów humanitarnych poprowadzonym przez jednego z wykładowców PAH. Następnie  uczestniczyli w grze komputerowo-terenowej, której akcja toczyła się w Sudanie Południowym.  Mieli okazję wcielić się w wolontariuszy PAH, przeprowadzić rekonesans, ocenić zapotrzebowanie i zakres niezbędnej pomocy by zapanować nad epidemiami i pomóc ludziom wrócić do codzienności.

W kolejnym etapie projektu gimnazjaliści stworzyli film na temat uchodźców z Syrii, w którym ukazali historię i przeżycia fikcyjnej postaci - Rimy, która musi uciekać wraz ze swoją rodziną przed krwawą wojną domową. Praca nad filmem wpłynęła pozytywnie na stosunek uczniów do Syryjczyków, ich kultury oraz religii.

Projekt PAH kształtuje postawy empatii i solidarności oraz zachęca do zaangażowania na rzecz lepszego świata. Co więcej kształtuje nowoczesne kompetencje, takie jak cyfrowy storytelling, czy krytyczne myślenie o świecie oraz bardziej świadome korzystanie ze środków masowego przekazu. Przed nami kolejny semestr niespodzianek i wyzwań związanych z projektem PAH. Nie możemy się już doczekać nowych aktywności i działań projektowych!

Chcemy również bardzo pochwalić się postawą naszych uczniów ze szkoły podstawowej, którzy włączają się, tak jak ich starsi koledzy, do działań Polskiej Akcji Humanitarnej. Uczniowie pokazali swoją dużą wrażliwość podczas zbiórki na rzecz dożywiania dzieci w Polsce i na świecie w ramach programu Pajacyk. Nie są im obojętne dzieci, które cierpią z powodu głodu i niedożywienia zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i postawy naszych uczniów o wielkich sercach. Dziękujemy również rodzicom naszych uczniów za pomoc i włączanie się do wszelkich akcji charytatywnych organizowanych w naszej szkole. Szkoła Mentis należy do Klubu PAH SOS Biznes, by regularnie wspierać działania pomocowe Polskiej Akcji Humanitarnej. Każdy indywidualnie może przyłączyć się do działań jako członek Klubu PAH SOS. Zachęcamy do współpracy.

Katarzyna Osiecka
nauczyciel języka angielskiego w Polsko-Angielskiej Szkole Podstawowej oraz w Dwujęzycznym Gimnazjum MENTISWtecz Do góry