AKTUALNOŚCI / ARTYKUŁY

Gimnazjum TWP w Ciechanowie


Gimnazjum TWP w Ciechanowie jest placówką niepubliczną. Tym, co nas wyróżnia jest kameralna atmosfera, którą wielu obserwatorów określa jako wręcz rodzinną – wszyscy się tu znamy i na bieżąco reagujemy na swoje potrzeby. Żaden problem – tak dydaktyczny, jak i emocjonalny czy wychowawczy nie jest u pomijany. To skierowanie na własne potrzeby skutkuje również dużą indywidualizacja procesu nauczania. Naszym uczniom proponujemy nowoczesne metody i formy dydaktyczne, udział w zajęciach praktycznych, laboratoryjnych, atrakcyjne koła zainteresowań i wyjazdy. Wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży w naszej placówce zorganizowaliśmy dyżury nauczycielskie – konsultacje wzorem form proponowanych na wyższych uczelniach Nie sposób pominąć kadry nauczycielskiej o wysokich kwalifikacjach – doświadczonej i otwartej na nowoczesność w edukacji, stale podnoszącej swoje kompetencje zawodowe. To sprawie, że na egzaminach zewnętrznych i wszelkiego konkursach nasi uczniowie uzyskują wysokie wyniki i czołowe miejsca.

Tym, co napawa nas dumą są wyniki egzaminu zewnętrznego – od kilku lat kształtują się one na poziomie jednych z najwyższych w kraju. Nasi uczniowie wielokrotnie uzyskiwali tytuły laureata i finalisty konkursów przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, niejednokrotnie zasiadali w ławach poselskich Sejmu dla Dzieci i Młodzieży uzyskując wysokie noty w projektach realizowanych na potrzeby tego przedsięwzięcia.

Rozumiejąc potrzeby nowoczesnej edukacji odeszliśmy również od stereotypowych sposobów na obchodzenie uroczystości szkolnych. Kalendarz imprez jest budowany przez uczniów i stanowi ich autorskie projekty edukacyjne. Tym sposobem do tradycji placówki weszły już obchody Dnia Wszystkich Świętych – kiedy to ulicami naszego miasta maszeruje kolorowych pochód świętych, Dnia Symboli Narodowych – łacącego w sobie tradycję obchodów 3 Maja oraz nowoczesne podejście do Dnia Flagi Narodowej. Na uwagę zasługują również przedsięwzięcia realizowane dla rodzin naszych uczniów i we współpracy z nimi – Dzień Babci i Dziadka, Dzień matki, Dzień Rodziny.

Nowoczesne oblicze edukacji w naszej placówce to również otwartość na różnorodne inicjatywy zewnętrzne, które nie tylko uatrakcyjniają życie placówki, ale przede wszystkim niosą ze sobą ogromną wartość edukacyjną. Świadomi faktu, że młodzież z mniejszych miast i miejscowości niejednokrotnie odczuwa kompleksy edukacyjne z tego powodu, dokładamy wszelkich starań, aby to uczucie było obce naszym uczniom i absolwentom. Uczestniczymy w wielu projektach międzynarodowych, np.: „Młodzież w działaniu” – wymiana młodzieży z Turcją, warsztaty językowe w Londynie, pobyt w szkole w Brukseli, Międzynarodowy Dzień tabliczki mnożenia, itp. Przystępujemy do inicjatyw Ogólnopolskich, które skutkują otrzymaniem wielu certyfikatów i dowodów uznania – prowadziliśmy projekt Edukacja dla godności, jesteśmy Bezpieczną Szkołą, Szkołą z klasą 2.0, Szkołą Odkrywców Talentów, aktywnie włączmy się w wolontariat na rzecz Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy, w realizację Szlachetnej paczki, zbiórkę na rzecz banków Żywności. Staramy się śledzić nowości i propozycje rządu skierowane do szkół – w ten sposób w bieżącym roku szkolnym aplikowaliśmy do projektu „Lekcja o NATO” – realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z okazji Warszawskiego Szczytu NATO . Mimo wielkiej konkurencji placówek oświatowych również z większych miast, udało nam się zainteresować nasza propozycją organizatorów projektu i w czerwce 2016 roku gościliśmy ambasadora Roberta Kupieckiego, który wygłosił okolicznościowy wykład dla młodzież z naszej szkoły oraz zaproszonych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu ciechanowskiego.

Takie podejście do edukacji powoduje, że nasi uczniowie i absolwenci nie mają powodów do kompleksów. Wykształciliśmy wielu świadomych siebie, swojej wartości i celów życiowych młodych ludzi. Nie boją się samodzielności i współpracy z drugim człowiekiem. Są otwarci na świat i jego potrzeby. Realizują się poprzez pracę w polskiej dyplomacji, prowadzenie badań naukowych, kierowanie własną działalnością gospodarczą, pracę lekarza, prawnika, albo - dla tych którzy jeszcze nie podjęli aktywności zawodowej – naukę w renomowanych liceach w Warszawie oraz na atrakcyjnych kierunkach studiów najlepszych uczelni polskich i zagranicznych.


Wtecz Do góry