AKTUALNOŚCI / ARTYKUŁY

Wentylacja - serce niskoenergetycznej inwestycji


Osiedle Niezapominajek to jedyna w Katowicach oferta osiedla domów jednorodzinnych zbudowanego według standardów NF40.

Osiedle Niezapominajek to zespół 31 budynków jednorodzinnych i jedyna w Katowicach oferta osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej i wolnostojącej zbudowanego według standardów domów niskoenergetycznych – NF40. Osiedle zlokalizowane jest w pełnej zieleni części Podlesia z dojazdem do ul. Niezapominajek. Inwestycja otrzymała główną nagrodę w Ogólnopolskim Programie Budowlanym 2015.

Standard NF40 to wymagania techniczne stawiane domom, mające na celu obniżenie zapotrzebowania na energię cieplną do poziomu 40 kW/m2 rocznie. Aby utrzymać taki standard, należy zadbać o kilka niezbędnych rzeczy, które pozwolą na znaczną oszczędność energii. Energooszczędności poświęcimy kilka kolejnych artykułów: wentylacja, drzwi i okna, ściany i podłogi, dach oraz szczelność. Zaczynamy od wentylacji.

Straty ciepła przy wentylacji grawitacyjnej w standardowym budynku wynoszą 30 proc. Dzięki rekuperacji w każdym budynku osiedla odzyskiwane jest 85 proc.

Korzyści płynące z wentylacji z rekuperacją

1. Wysoka jakość powietrza.
Nowoczesne okna w energooszczędnych budynkach muszą ograniczać do minimum straty ciepła, a tym samym maksymalizować szczelność. Powoduje to z kolei zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju pleśni, wilgoci i bakterii poprzez ograniczenie dopływu świeżego powietrza do wewnątrz pomieszczeń. Wentylacja z odzyskiem ciepła Vitovent 300 dostarcza stale świeże powietrze przy zamkniętych oknach, dzięki czemu nie tracimy ciepła przez otwarte okna.

2. Zabezpieczenie przed wilgocią i pleśnią w pomieszczeniach.

Pleśń wpływa niekorzystnie nie tylko na zdrowie człowieka, ale także na stan techniczny budynku. Obecność w pomieszczeniu kilku osób podczas normalnej aktywności również przyczynia się do powstawania pleśni. Stała wentylacja mechaniczna i filtracja nawiewnego świeżego powietrza eliminuje ryzyko zawilgocenia przegród budowlanych.

3. Optymalna wentylacja pomieszczeń i niskie zużycie energii.
Każdy system wentylacji potrzebuje energii do funkcjonowania, jednak w przypadku wentylacji z odzyskiem (tzw. rekuperacją) ciepła, energia elektryczna do napędu wentylatorów jest wykorzystana maksymalnie efektywnie. Dzięki rekuperacji nie tracimy ciepła zawartego w usuwanym powietrzu, tylko wykorzystujemy je do podgrzania świeżego powietrza nawiewanego.

4. Oszczędność energii.
Atutem rekuperatora Vitovent firmy Viessmann jest oszczędność energii. Wysokoefektywny wymiennik ciepła odzyskuje ok. 95 proc. ciepła z usuwanego powietrza, podgrzewając tym samym powietrze nawiewane do pomieszczeń. Silniki prądu stałego napędzające wentylatory zapewniają szczególnie niski pobór energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych silników. Każda zużyta 1 kWh energii elektrycznej przynosi 15 kWh odzyskanego ciepła.

5. Ulga dla alergików

Układ filtracji powietrza w Vitovent 300 z filtrem pyłkowym klasy F6 oczyszcza powietrze zewnętrzne, które po podgrzaniu jest nawiewane do pomieszczeń. Pozwala to na komfort oddychania dla osób cierpiących na alergię, również w miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone lub nie może dostać się do wewnątrz budynku przez szczelne okna.

Rekuperacja to system wentylacji z odzyskiem ciepła. System ten w sposób energooszczędny dostarcza do pomieszczeń świeże powietrze, usuwając zużyte wraz z różnymi zanieczyszczeniami typu: kurz, dwutlenek węgla oraz zapachy. System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, a w procesie tym odzyskane ciepło jest ponownie wykorzystane.

Świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora, ogrzewa się w jego kanalikach od powietrza usuwanego, następnie kierowane jest do pomieszczeń. Zużyte powietrze: ciepłe i wilgotne (z łazienek i kuchni) jest usuwane. Oddaje swoją energię (ciepło zimą, chłód latem) świeżemu powietrzu zasysanemu z zewnątrz, nie mieszając się z nim.

Szacunkowe oszczędności:
w skali roku – ok. 1200 zł
w skali 20 lat – ok. 24 000 złWtecz Do góry