AKTUALNOŚCI / ARTYKUŁY

Księgowość online - czy warto jej zaufać?


 

Ludzie coraz częściej decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Kusi ich wizja dobrze prosperującego biznesu, nienormowanych godzin pracy, a przede wszystkim fakt, że sami mogą być dla siebie szefami. Z pewnością wszystko brzmi pięknie, jednak realia wyglądają zupełnie inaczej - większość firm już po roku kończy swoją działalność ze względu na brak funduszy.

Co mogą zrobić przedsiębiorcy, których na początku swojej drogi nie stać na korzystanie z usług biur rachunkowych? Rozwiązań jest kilka - można na przykład używać darmowych programów, które dodawane są do pism branżowych. Minusem takiego rozwiązania jest to, że nie są one uaktualniane, więc po krótkim czasie tracą ważność i zgodność z aktualnymi przepisami prawa. Ponadto księgowość to również specjalistyczna wiedza, której nie otrzymamy, korzystając z tego typu rozwiązań.

Własna firma oraz księgowość to składowe, które tworzą spójną całość. Przedsiębiorstwo bez dobrze prowadzonych ksiąg, ewidencji oraz rozliczeń z urzędem skarbowym może napotkać poważne problemy natury podatkowej i prawnej. Dlatego decyzja o wyborze formy prowadzenia księgowości jest tak ważna - czy zdecydować się na usługi biura rachunkowego, zatrudnić księgową, a może wziąć sprawy w swoje ręce? Dla przedsiębiorców, którzy skłaniają się ku ostatniemu rozwiązaniu i lubią kontrolować sytuację finansową własnej firmy, idealnym wyjściem może okazać się księgowość online.

Czym jest księgowość online?

Pojęcie księgowości internetowej to szereg narzędzi finansowo-księgowych udostępnianych przy pomocy internetowej aplikacji, które umożliwiają każdemu przedsiębiorcy samodzielne prowadzenie księgowości własnej firmy. Potrzebny jest jedynie komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu i może on samodzielnie wprowadzać koszty, wystawiać faktury, rachunki, generować KPiR czy deklaracje podatkowe.

Dzięki stworzonym algorytmom i zautomatyzowaniu wielu działań wszystko staje się niezwykle proste. Często wystarczy daną czynność wykonać raz od początku do końca, aby później przy pomocy kilku kliknięć myszy otrzymać pożądany efekt.

Korzystanie z takiej aplikacji jest bardzo łatwe - wystarczy zarejestrować się na stronie wFirma.pl, wprowadzić wszystkie niezbędne dane, które w późniejszym etapie pracy mają wpływ na sposób rozliczania w systemie i korzystać z możliwości, jakie oferuje oprogramowanie. Przedsiębiorca ma także możliwość przetestowania aplikacji przez bezpłatny okres próbny, którego czas trwania jest wystarczający, by poznać bliżej możliwości systemu i wyrobić sobie własną opinię na jego temat.

Jeżeli po upływie wspomnianego okresu chcemy korzystać z aplikacji, konieczne jest uiszczenie opłaty abonamentowej, zdecydowanie atrakcyjniejszej niż w przypadku tradycyjnych usług księgowych. Ponadto koszt uzależniony jest od terminu ważności wykupowanego pakietu. Tutaj również kwestia jest dość ruchoma w zależności od programu, ale zazwyczaj konto aktywne jest przez 1, 3, 6 lub 12 miesięcy.

Przewaga księgowości online nad tradycyjnym oprogramowaniem

Aplikacje wchodzące w skład pakietu księgowości online - w przeciwieństwie do tradycyjnego oprogramowania - udostępniane są w modelu SaaS (Sotfware as a Service), który polega na dystrybuowaniu oprogramowania za pośrednictwem Internetu - oznacza to brak konieczności instalowania oprogramowania na komputerze, aktualizowania go czy dbania o jego stan techniczny. Ponadto SaaS najczęściej zakłada cykliczne opłaty za dostęp do programu bez konieczności wykupienia licencji i zawarcia umowy z producentem, dzięki czemu przedsiębiorca może korzystać z serwisu, jak długo zechce.

Istotną kwestią jest również automatyczna aktualizacja oprogramowania. Użytkownicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z uaktualnianiem systemu na potrzeby nowych przepisów, ustaw, czy po prostu wprowadzanych w nich zmian. Tradycyjne programy do księgowania nie dają takiej możliwości, a każda zmiana wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Księgowość online a poniesione koszty

Samodzielna księgowość prowadzona przez Internet jest znacznie tańsza niż ta tradycyjna. Koszt korzystania z usług biura rachunkowego zazwyczaj oscyluje wokół kilkuset złotych miesięcznie. Wysokość opłat zależy przede wszystkim od ilości dokumentów dostarczanych do biura oraz stopnia trudności prowadzonych działań.

Korzystanie z księgowości online wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami. Tutaj opłatę uiszcza się raz, za cały okres wykupienia abonamentu, bez względu na ilość dokumentów. Jeszcze tańszym rozwiązaniem może okazać się wykupienie rocznego abonamentu - w takiej sytuacji miesięczny koszt korzystania z wykupionego pakietu zmniejsza się. 

Dlaczego księgowość internetowa ma przed sobą przyszłość?

Aplikacje online stają się popularne i użytkownicy coraz chętniej z nich korzystają. Dzieje się tak ze względu na łatwość dostępu i szybkość - użytkownik w dowolnym momencie może tam zajrzeć. Księgowość online jest rozwiązaniem, które już teraz ma wielu zwolenników, a przewiduje się, że z czasem będzie ich coraz więcej. Programy te dość mocno zaznaczają swoją obecność na rynku i już teraz można stwierdzić, że księgowość online ma duży potencjał rozwojowy.

Obecnie istnieje już możliwość korzystania z programów do księgowości online nie tylko za pomocą komputera, ale również innych urządzeń mobilnych. Oznacza to, że dzięki możliwości korzystania z bezpłatnego dostępu do Internetu, przedsiębiorca może swoją firmę mieć ze sobą właściwie zawsze i wszędzie.

Na rynek wkraczają teraz przedsiębiorcy z pokolenia, dla którego dostęp do Internetu jest rzeczą powszechną, a korzystanie z urządzeń mobilnych czy komputera to codzienność. Taka sytuacja z pewnością przyczyni się do wzrostu zainteresowania aplikacjami do księgowości online - ludzie młodzi są często bardziej otwarci na nowe technologie i innowacyjne rozwiązania.


Wtecz Do góry