AKTUALNOŚCI / ARTYKUŁY

Jednym z wiodących producentów tarcicy jest firma MGJ Sp. z o.o.


Firma od 20 lat istnieje na rynku drzewnym i słynie z wysokiej jakości swoich wyrobów oraz kompleksowej obsługi logistycznej. Stawia na innowacyjność i zaspokojenie oczekiwań współczesnego klienta. Z roku na rok rozwija się i wprowadza zmiany, które pozwalają wykorzystać w 100% potencjał tego przedsiębiorstwa. Obecnie firma oferuje zdecydowaną przewagę tarcicy liściastej przy niewielkim udziale tarcicy iglastej.

Tarcica stolarska – ciężka praca dla klienta

- Produkując tarcicę staramy się przede wszystkim odpowiadać na zapotrzebowanie rynku oraz stawiać na jakość. Dzięki ścisłej i profesjonalnej współpracy z Lasami Państwowymi oraz innymi dostawcami drewna kupujemy surowiec, z którego pozyskujemy tarcicę najwyższej jakości. Jednocześnie stawiamy na rozwój technologii. Nowoczesne maszyny oraz urządzenia do przerobu drewna pozwalają na maksymalne wykorzystanie surowca, minimalizację odpadów, a co za tym idzie konkurencyjne ceny.

Firma zaopatruje rynek krajowy jak i klientów z: Holandii, Niemiec, Włoch, Danii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Norwegii, Japonii, Indonezji czy Tunezji. Pokazuje to, że ten polski producent jest ceniony w krajach europejskich, afrykańskich i azjatyckich. Roczne przetarcie surowca przekraczające 35.0000m3 to imponujące osiągnięcie na rynku tartacznym.

Produkcja tarcicy odbywa się zarówno na mokro, jak i poprzez suszenie komorowe do wilgotności 8-12%. Odbiorcy mogą wybierać zarówno spośród różnych gatunków tarcicy jak i grubości dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Główne gatunki drewna, które firma przerabia to:

  • buk: tarcica bukowa jest oferowana klientom w wersji suszonej na biało i lekko parzonej
  • dąb: charakteryzuje się jasnym, jednolitym kolorem oraz doskonałą strukturą
  • brzoza: na indywidualne zamówienie tarcica wykonywana może być w niestandardowych wymiarach
  • jesion: produkcja tarcicy na mokro i na sucho o dowolnej grubości

oraz marginalnie: świerk, jawor, klon


Wtecz Do góry